PREGLEDI DOJK IN MOD  TUDI V LETU 2022

logotip društva KDBPR

Rak dojk je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Zgodnje odkrivanje bolezni je za visoko ozdravljivost zelo pomembno. V Sloveniji namreč vsako leto zboli skoraj 1300 žensk in okoli deset moških. Vsak dan najmanj tri prebivalke Slovenije izvedo, da imajo raka dojk, vsaj ena na dan zaradi te bolezni umre. Pomen rednih preventivnih pregledov je zato zelo velik. V Libeličah jih izvajamo že 19 let. Zavedamo se, da smo naredili veliko. Naš cilj je čim manj obolelih, ob vsakem sumu na bolezen pa se nudi pomoč tudi v procesu diagnostike.  

Zaradi vedno večjega interesa predvsem članic društva, smo tudi v letu 2022 izvajali preglede dojk in mod v mesecih april, maj in junij. Preglede je zdravnica dr. Ivica Podrzavnik opravljala v gasilskem domu v Libeličah, za članice in člane, ki so doma izven Libelič, pa v Zdravstvenem domu Dravograd. Tri naše članice pa so opravile pregled v Zdravstvenem domu Radlje.

zdravnica dr. Ivica Podrzavnik
…zdravnica dr. Ivica Podrzavnik…

Od 285 članic in članov jih je bilo pregledanih 282, dve članici sta prišli še na ponovni pregled, tako, da je bilo opravljenih 284 pregledov. Zanimanje ljudi za preglede raste iz leta v leto. V našem društvu imamo članice iz cele Dravograjske občine, tudi iz  Ljubljane, Mežice, Slovenj Gradca, z Raven na Koroškem, s Prevalj, Ptuja,… Nekaj članic je celo izrazilo željo, da bi zdravnica prišla izvajat preglede tudi v njihovo občino. Za to se ni odločila, tudi v bodoče ostajamo na dosedanjih lokacijah.

V našem društvu se zavedamo, da bomo s stalnim osveščanjem ljudi o zgodnjih znakih, načinih in uspehih zdravljenja zmanjšali strah pred boleznijo. Ob prvih opozorilnih znakih pa se bomo takoj posvetovali s svojim zdravnikom.

Betka Pšeničnik vodja KDBPR LIBELIČE
…Betka Pšeničnik…

Zelo rada ponovim besede naše zdravnice, ki jih je izrekla na enem izmed predavanj: »Vzemimo zdravje v svoje roke. Pravica človeka je biti zdrav, dolžnost človeka pa je ostati zdrav.«

Življenje je enkratna priložnost, zato je ne smemo zamuditi zaradi nevednosti. In v Libeličah se tega držimo.

                                                                             Za KDBPR Libeliče: Betka Pšeničnik